100 ₺ VE ÜZERI KARGO ÜCRETSİZ

Osmanlı’da Modern Okul Öncesi Eğitimin Kökleri (1908-1918)

Osmanlı’da Modern Okul Öncesi Eğitimin Kökleri (1908-1918)
İndirim
20.00 TL
Sepete Ekle

Osmanlı’da Modern Okul Öncesi Eğitimin Kökleri (1908-1918)

Okul Öncesi Eğitimin 111 Yıllık Tarihi Musa Bardak'ın Osmanlı'da Modern Okul Öncesi Eğitim (1908-1918) başlıklı arşiv belgelerine ve dönemin özgün kaynaklarına dayalı çalışması, Türkiye’de hayli bakir sahalardan biri olan okul öncesi eğitimin tarihine dair ciddi katkılardan biridir. Eğitim sahasındaki sorunlarımızın gün geçtikçe karmaşıklaşmasının temel sebeplerinden biri; problemin tarihi, sosyal ve kültürel temellerine ve yapısal niteliklerine bakmaktaki zaaftan kaynaklanmaktadır.

Sosyal meselelerin güncelliğine boğularak çalışmalar yapmak, araştırmacıları ve bürokratik mekanizmaları çoğu kere teorik zeminden yoksun çözümlemeler yapmaya sevk etmekte, bu da sorunların farkına varmadan katlanarak büyümesine sebep olmaktadır. İngiliz Osmanlı eğitim tarihçisi Benjamin C. Fortna'nın editörlüğünde çıkan Childhood in the Late Ottoman Empire başlıklı çalışmada da görüldüğü̈ üzere, değil eğitim tarihimizin ayrıntılarına, ana hatlarına dair bile ilgisizliğimizin ve bilgisizliğimizin hudutları korkunç bir şekilde artmaktadır.

Ülkemizin, modern okul öncesi eğitim tarihi üzerine, bugüne kadar yapılmış en derli toplu çalışma olan kitabımızın alana dair yapılacak yeni katkı çabalarını cesaretlendireceğini umuyoruz. Son derece özgün yayınların incelenmesinin yanında devlet arşivlerinde yapılan ısrarlı ve sabırlı bir çalışmanın ürünü olan eser, okul öncesi alanda çalışan herkesin kütüphanesinin temel eseri durumundadır. Alanındaki ilk kitap 2019 yılının yarısını geride bıraktık. Maalesef bugüne kadar bu alanda yapılmış olan muhtelif çalışmalar derlenerek veya bir yazarın girişimiyle bir kitap haline getirilmedi. Türk eğitim tarihinin, okul öncesi alanının modern tarihinin bir kitap çatısı altında kaleme alınması bugünü buldu. Her bilimsel çalışma gibi elinizdeki kitap da eleştirilmeye, yanlışlanmaya ve aşılmaya mahkumdur. Yazarın akademik titizliği, uzun yıllara dayanan çalışmasının sonucu olan bu kitabımızın okul öncesi öğretmenliği bölümlerimizde de yıllarca ders kitabı olarak okutulacağını görüyoruz.

Bu sayfayı paylaş :